The 2014 Coiste na nOg season is well into the business end of this years championship with some teams already through to and have won Finals and others still fighting for that vital final place. Between now and the begining of October we will see over 120 Quarter Finals, 60 semi finals and 30 finals and not including over 28 extra Shield finals and Cups are polished and waiting for there new homes and some will be returning home a exciting month ahead for Coiste na nOg Loch Garman. Watch this post for full updates please text all results to PJ Howlin 087-2733589
Premier Semi Finals, St Martins 6-16, Rapparees 1-5
Fethard 3-11, Glynn/Btown 3-11
Replay: Fethard 5-12, Glynn Barntown 3-22
PREMIER FINAL: St Martins 1-17, Glynn Barntown 1-13
Roinn 1 Semi Finals, North Wex Gaels 0-17, Naomh Eanna 1-12
Oylegate 1-14, Taghmon 1-10
ROINN 1 FINAL: Oylegate 4-14, North Wexford Gaels 1-9
Roinn 1 Shield Semi Finals, Ferns 2-6, Craanford 4-20
Shamrocks 2-12 Cloughbawn 0-14
ROINN 1 Shield FINAL: Craanford 2-13, Shamrocks 1-8
Roinn 2 Semi Finals, St Pats 3-12, Askamore 1-11
Ger O Hans 4-11, Blackwater 4-13
ROINN 2 FINAL: St Pats 0-10, Blackwater 1-4
Roinn 2 Shield Quarter Final: Adamstown 1-17, Volunteers 1-5
Roinn 2 Shield Semi Final, Liam Mellows, Ballyhogue, (win for Liam Mellows)
Duffry Rovers 3-13, Adamstown 3-9
Roinn 2 Shield FINAL: Duffry Rovers 1-16, Liam Mellows 3-7
Wexford People Minor Football
Premier Semi Finals: Fethard 2-9, St Martins 0-9
Glynn-Barntown 5-6, Shelmaliers 1-11
PREMIER FINAL: 9/11/14 Glynn-Barntown V Fethard, Wexford Pk
Roinn 1 Semi Finals: Bargy & Forth Gls 0-15, Realt na Mara 2-6
Moyeady Bridge Gls 0-6, Naomh Eanna 6-10
ROINN 1 FINAL: Naomh Eanna 2-7, Forth & Bargy Gls 2-6
Roinn 1 Shield Semi Finals: Bannow 0-0 Volunteers 0-0 Bannow conceded
Ballynastragh Gls V Ballyhogue, Win for Ballynastragh Gls
ROINN 1 Shield FINAL: Volunteers 1-5, Ballynastragh Gls 1-14
Roinn 2 Semi Finals: Duffry Rovers 5-10, St James 0-6
Blackwater 2-7, St Pats 0-8
ROINN 2 FINAL: Duffry Rovers 1-12 Blackwater 0-7
Roinn 2 Shield Semi Finals: Adamstown 4-13, Clonard 1-7
St Annes 2-9, Kilrush 1-7
ROINN 2 Shield FINAL: Adamstown 3-14, St Annes 4-6
Enniscorthy Guardian U-16 Hurling
Premier Semi Finals: Naomh Eanna 1-8, St Martins 5-10
Shelmaliers 2-17, Faythe Harriers 2-7
PREMIER FINAL: St Martins 4-25, Shelmaliers 1-9
Premier Shield Semi Final: Taghmon 2-10, Ferns 3-14
Oulart Bye
PREMIER SHIELD FINAL: Taghmon 2-9, Oulart 2-8
Roinn 1 Semi Finals: Rathgarogue/Ctown 3-8, HWH Bunclody 2-7
Shamrocks 3-14, Oylegate 4-6
ROINN 1 FINAL: Rathgarogue/Ctown 2-6, Shamrocks 0-6
Roinn 1 Shield Semi Finals: Crossabeg/Bmurn8-14, Bargy & Forth Gls 7-11
Craanford 2-6, Rapparees 4-10
ROINN 1 SHIELD FINAL: Rapparees 4-11 Crossabeg/Bmurn, 4-10
Roinn 2 Semi Finals: Duffry Rovers 1-18, Volunteers 0-5
Geraldine O Hans 4-13, St Pats 3-7
ROINN 2 FINAL: Duffry Rovers 3-13 Geraldine O Hans 3-9
Roinn 2 Shield Semi Finals: Fethard 6-16, Horeswood 6-14
St James, Davidstown (win St James)
ROINN 2 SHIELD FINAL: 1/11/14, St James V Fethard 12.30pm, Taghmon
U-16 Football
Premier Semi Finals: St Martins 1-9, Shelmaliers 3-7
HWH Bunclody 1-6 Naomh Eanna 0-4
PREMIER FINAL: Shelmaliers 2-11, Bunclody 2-10
Premier Shield Semi Finals: Taghmon 2-8, Starlights 4-7
Volunteers BYE
PREMIER SHIELD FINAL: Volunteers 3-13, Starlights 2-6
Roinn 1 Semi Final: Dunbrody Gaels 1-8, Monageer 0-8
Gusserane 2-4, Rathgarogue/Ctown 2-16
ROINN 1 FINAL: Rathgarogue/Ctown 0-10, Dunbrody Gaels 1-8
Roinn 1 Shield Semi Final: Our Ladys Is 4-13, Cloughbawn 2-9
Glynn/Btown 3-11, Castletown 2-12
ROINN 1 SHIELD FINAL: 1/11/14 Glynn/Btown V Our Ladys Island, 11am, Taghmon
Roinn 2 Semi Final: Realt na Mara 3-4 Clonard 6-5
Geraldine O Hans 1-7, St Pats 0-11
ROINN 2 FINAL: Clonard 1-5, St Pats 1-12
Roinn 2 Shield Semi Final: Rosslare 2-16, Craanford 0-8
Davidstown 3-7, Fethard 2-11
ROINN 2 SHIELD FINAL: Rosslare 1-6, Fethard 4-9
New Ross Standard U-14 Hurling
Division 1 Semi Final: Naomh Eanna 6-8, Glynn Barntown 2-4
Oulart 1-11, St Martins 1-10
DIVISION 1 FINAL: Naomh Eanna 5-6, Oulart 0-8
Division 2 Semi Final: Craanford 3-5, Rathgarogue/Ctown 4-10
Shamrocks 1-7, Oylegate 4-11
DIVISION 2 FINAL: Oylegate 4-7, Rathgarogue/Ctown 1-6
Division 3 Semi Final: Geraldine O Hans 1-11, Monageer 2-10
Askamore 2-7, Moyeady Bridge Gls 1-6
DIVISION 3 FINAL: Monageer 0-9, Askamore 1-4
Division 4 Semi Final: Ballygarrett 1-9, St James 1-5
St Pats 8-7, Buffers Alley 0-5
DIVISION 4 FINAL: St Pats 2-4, Ballygarrett 6-6
Division 5 Semi Final: St Annes 8-15, Taghmon 1-5
Duffry Rovers 4-6, Adamstown 2-6
DIVISION 5 FINAL: Duffry Rovers 1-3 St Annes 3-11
New Ross Standard U-14 Football
Division 1 Semi Final: Ballynastragh Gls 3-9, Starlights 1-9
Glynn Barntown 1-8, Naomh Eanna 1-3
DIVISION 1 FINAL Ballynastragh Gaels 1-9 Glynn Barntown 1-5
Division 2 Semi Final: Rathgarogue/Ctown 7-10, Volunteers 2-3
Oylegate 3-5, Castletown 5-9
DIVISION 2 FINAL: Rathgarogue/Ctown 2-9, Castletown 3-3
Division 3 Semi Final: Shamrocks 1-7, Moyeady Bridge Gls 1-3
Ferns 3-3, St Marys Maudlinstown 3-10
DIVISION 3 FINAL: Shamrocks 0-8 St Marys Maudlinstown 2-5
Division 4 Semi Final: Realt na Mara 1-11, Geraldine O Hans 1-5
Monageer 5-4, St Josephs 3-7
DIVISION 4 FINAL: Monageer 4-8, Realt na Mara 0-5
Division 5 Semi Final: Duffry Rovers 2-10, Davidstown 1-5
Adamstown 1-12, Clonard 2-5
DIVISION 5 FINAL: Duffry Rovers 5-10, Adamstown 0-5